Πρόγραμμα Έκτακτων Ιερών Ακολουθιών:

Αγρυπνίες:

Την Πέμπτη 16 Νοεμβρίου στις 9:00 μ.μ. θα τελεσεί ιερά αγρυπνία στον Ιερό Ναό Αγίου Δημητρίου Ναούσης επί τη μνήμη του εν αγίοις πατρός ημών Γρηγορίου του εν Νεοκαισαρείας του Πόντου.

 

 

Πρόγραμμα Εβδομαδιαίων Ιερών Ακολουθιών:

ΘΕΙΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΕΣ (ΠΡΩΙΝΑ)

ΒΕΡΟΙΑ

ΔΕΥΤΕΡΑ

Παναγία Φανερωμένη

Άγιος Σάββας Κυριωτίσσης

Παναγία Δεξιά

Άγιος Σπυρίδωνας (οδός Βενιζέλου)

Υπαπαντή του Σωτήρος Χριστού

ΤΡΙΤΗ

Άγιος Αντώνιος

ΤΕΤΑΡΤΗ

Αγία Βαρβάρα

Προφήτης Ηλίας

ΠΕΜΠΤΗ

Άγιος Νικόλαος (οδός Δημοσθένους)

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

Παναγία Περίβλεπτος

ΣΑΒΒΑΤΟ

Άγιος Αθανάσιος (Κοιμητήρια) και σε όλες τις ενορίες σύμφωνα με το πρόγραμμά τους.

 

ΝΑΟΥΣΑ

ΔΕΥΤΕΡΑ

Ιερός Ναός Αγίου Μηνά

ΤΡΙΤΗ

Άγιος Θεοφάνης (Ενορία Παναγίας)

ΤΕΤΑΡΤΗ

Άγιος Δημήτριος

ΠΕΜΠΤΗ

Άγιος Θεολόγος (Ενορία Ευαγγελισμού της Θεοτόκου)

Άγιος Γεώργιος

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

Αγία Παρασκευή (Ενορία Παναγίας)

ΣΑΒΒΑΤΟ

Άγιος Αθανάσιος (Κοιμητήρια)

 

ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ

ΣΑΒΒΑΤΟ

Ι.Ν. Κοιμήσεως της Θεοτόκου

Άγιος Αθανάσιος (Κοιμητήρια)

 

ΑΠΟΔΕΙΠΝΑ 

ΒΕΡΟΙΑ

ΚΥΡΙΑΚΗ-ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

Ιερό Παρεκκλήσι Αγίου Νικολάου και Αγίου Φανουρίου (Μεγ. Αλεξάνδρου) 7:00 μ.μ.

ΣΑΒΒΑΤΟ

Παναγία Φανερωμένη 8:00 μ.μ.

ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ

Κάθε ημέρα μετά τον εσπερινό και την παράκληση στον Ι.Ν. Κοιμήσεως Θεοτόκου

 

 

 

 

 

 

Εβδομαδιαίο Πρόγραμμα

ΔΕΥΤΕΡΑ

Πρωί

8:00 π.μ. Αγιολόγιο της ημέρας

8:25 π.μ. Σαν σήμερα-Καιρός-Εκκλησιαστικά Νέα

8:30 π.μ. Ψυχοφελή Ομιλία

9:30 π.μ. Αθωνική Πολιτεία

10:00 π.μ. 10 Λεπτά με τον π. Παύλο Παπαδόπουλο

10:15 π.μ. Ομιλία του π. Βαρνάβα Γιάνγκου

11:15 π.μ. Από την σοφία των Πατέρων (π. Ιερεμίας Γεωργαλής)

12:00 π.μ. Ιστορικές Αναδυθήσεις (π. Δημήτριος Καλόγερος)

1:00 μ.μ. Διατροφή και Υγεία (κ. Αθανάσιος Τόπης) (Ε)

1:30 μ.μ. Σύνδεση με τον Ρ/Σ της Εκκλησία της Ελλάδος

Απόγευμα

5:00 μ.μ. Πνευματικά διαμάντια (π. Νεκτάριος Σαββίδης) (Ε)

6:00 μ.μ. Παράκληση των Αγίων Αρχαγγέλων

7:00 μ.μ. Αγιογραφικά Μηνύματα (π. Γρηγόριος Σοφός) (Ε)

8:00 μ.μ. Επι της Ουσίας (κ. Παύλος Κυριακίδης) (Ε)

9:00 μ.μ. Απόδειπνο

Σύνδεση με τον Ρ/Σ της Εκκλησίας της Ελλάδος

ΤΡΙΤΗ

Πρωί 

8:00 π.μ. Αγιολόγιο της ημέρας

8:25 π.μ. Σαν σήμερα-Καιρός-Εκκλησιαστικά Νέα

8:30 π.μ. Ψυχοφέλιμη Ομιλία

9:30 π.μ. Αθωνική Πολιτεία

10:00 π.μ. Λόγοι του Οσίου Γέροντος Παϊσίου του Αγιορείτου (κ. Ιωάννης Τσαρτσάλης)

10:15 π.μ. Ομιλία του π. Βαρνάβα Γιάγκου

11;00 μ.μ. Ερμηνεία του κατα Λουκά Ευαγγελίου (π. Νικόλαος Παπανικολάου)

12:00 π.μ. Ομιλία του Σεβ. Μητροπολίτου Λεμεσού κ. Αθανασίου 

1:00 μ.μ. Αθέτατα Περάσματα (π. Ανδρέας Κονάνος)

2:00 μ.μ. Σύνδεση με τον Ρ/Σ της Εκκλησίας της Ελλάδος

Απόγευμα

5:00 μ.μ. Λόγος Ρωμαίικος

6:00 μ.μ. Παράκληση Αγίου Λουκά του Ιατρού

8:00 μ.μ. Στα όρια (π. Διονύσιος Συρόπουλος) (Ε)
9:00 μ.μ. Απόδειπνο
Σύνδεση με τον Ρ/Σ της Εκκλησίας της Ελλάδος

ΤΕΤΑΡΤΗ

Πρωί

8:00 π.μ. Αγιολόγιο της ημέρας

8:25 π.μ. Σαν σήμερα-Καιρός-Εκκλησιαστικά Νέα

8:30 π.μ. Ψυχοφελή Ομιλία

9:30 π.μ. Αθωνική Πολιτεία

10:00 π.μ. 10 Λεπτά με τον π. Παύλο Παπαδόπουλο 

10:15 π.μ. Πέρι Πνεύματος και Ζωής (π. Χρήστος Αιγίδης)

11:00 π.μ.  Ποιμαντικοί προβληματισμοί (π. Παναγιώτης Παρηγορίδης)

12:00 π.μ. Νεανικές Αναζητήσεις (κ. Δημήτριος Λυκούδης)

1:00 μ.μ. Αθέατα Περάσματα (π. Ανδρέας Κονάνος)

2:00 μ.μ. Σύνδεση με τον Ρ/Σ της Εκκλησίας της Ελλάδος

Απόγευμα

5:00 μ.μ. Ομιλία Μητροπολίτου Λεμεσού κ. Αθανασίου

6:00 μ.μ. Παράκληση Υπεραγίας Θεοτόκου

7:00 μ.μ. Εν το φωτί σου οψόμεθα φως (κ. Νόντας Σκοπετέας)

8:00 μ.μ. Περί Πνεύματος και Ζωής (π. Χρήστος Αιγίδης) (Ε)

8:50 μ.μ. 10 Λεπτά με τον π. Παύλο Παπαδόπουλο (Ε)

9:00 μ.μ. Απόδειπνο

Σύνδεση με τον Ρ/Σ της Εκκλησίας της Ελλάδος

ΠΕΜΠΤΗ

Πρωί

8:00 π.μ. Αγιολόγιο της ημέρας

8:25 π.μ. Σαν σήμερα-Καιρός-Εκκλησιαστικά Νέα

8:30 π.μ. Ψυχοφελή Ομιλία

9:30 π.μ. Αθωνική Πολιτεία

10:00 π.μ. Λόγοι του Οσίου Γέροντος Παϊσίου του Αγιορείτου (κ. Ιωάννης Τσαρτσάλης)

10:15 π.μ. Πνευματικά διαμάντια (π. Νεκτάριος Σαββίδης)

11:15 π.μ. Αγιογραφικά Μηνύματα (π. Γρηγόριος Σοφός)

12:00 π.μ. Ερμηνεία της Θείας Λειτουργίας (π. Πρόδρομος Γκιρτζαλιώτης)

1:00 μ.μ. Στα όρια (π. Διονύσιος Συρόπουλος)

2:00 μ.μ. Σύνδεση με τον Ρ/Σ της Εκκλησίας της Ελλάδος

Απόγευμα

5:00 μ.μ. Παράκληση Αγίου Νικολάου

6:30 μ.μ. Επί της ουσίας (κ. Παύλος Κυριακίδης)

7:30 μ.μ. Τα καθημερινά και τα αιώνια (κ. Παύλος Σαββίδης)

8:00 μ.μ. Νεανικές Αναζητήσεις (κ. Δημήτριος Λυκούδης) (Ε)

9:00 μ.μ. Απόδειπνο

Σύνδεση με τον Ρ/Σ της Εκκλησίας της Ελλάδος

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

Πρωί 

8:00 π.μ. Αγιολόγιο της ημέρας

8:25 π.μ. Σαν σήμερα-Καιρός-Εκκλησιαστικά Νέα

8:30 π.μ. Ψυχοφελή Ομιλία

9:30 π.μ. Αθωνική Πολιτεία

10:00 π.μ. 10 Λεπτά με τον π. Παύλο Παπαδόπουλο

10:15 π.μ. Αντιαιρετικός Λόγος (π. Θεόφιλος Λεμοντζής)

11:00 π.μ. Με Παρρησία (π. Αρσένιος Χαλδαιόπουλος-π. Παύλος Παπαδόπουλος)

12:00 π.μ. Ερμηνεία της Θείας Λειτουργίας (π. Πρόδρομος Γκιρτζαλιώτης)

1:00 μ.μ. Ομιλία του π. Αναννία Κουστένη

2:00 μ.μ. Σύνδεση με τον Ρ/Σ της Εκκλησίας της Ελλάδος

Απόγευμα 

5:00 μ.μ. Δημοτική Παράδοση (κ. Χρήστος Τόπης)

6:00 μ.μ.  Παράκληση του Τιμίου και Ζωοποιού Σταυρού

7:30 μ.μ. Διατροφή και Υγεία (κ. Αθανάσιος Τόπης)

8:00 μ.μ. Με Παρρησία (π. Αρσένιος Χαλδαιόπουλος-π. Παύλος Παπαδόπουλος) (Ε)
9:00 μ.μ. Απόδειπνο
Σύνδεση με τον Ρ/Σ της Εκκλησίας της Ελλάδος

ΣΑΒΒΑΤΟ

10:00 π.μ. Καλημέρα Παράδοση (κ. Βασίλης Συρινιώτης)

12:00 π.μ. Σύνδεση με τον Ρ/Σ της Εκκλησίας της Ελλάδος

 

ΚΥΡΙΑΚΗ

7:30 π.μ. Απευθείας Σύνδεση Όρθρος-Θεία Λειτουργία

11:00 π.μ. Καλημέρα Παράδοση (κ. Βασίλης Συρινιώτης)

12:00 π.μ. Σύνδεση με τον Ρ/Σ της Εκκλησίας της Ελλάδος

 

 

Το πρόγραμμα μπορεί να μην ισχύσει σε περιπτώσεις απευθείας μετάδοσης λατρευτικών ή πολιτιστικών εκδηλώσεων της Μητροπόλεως

 

ΚΑΝΤΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ ΚΙ ΑΚΟΥΣΤΕ ΖΩΝΤΑΝΑ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΑΣ

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

“Ρ/Σ:ΠΑΥΛΕΙΟΣ ΛΟΓΟΣ”

Βενιζέλου 29 4ος όροφος- 59100 Βέροια 

τηλ.Ρ/Σ: 23331074504 -  φαξ: 2331062288

Ιστοσελίδες που μπορείτε να ακούτε το πρόγραμμα του Ρ/Σ όλο το 24ωρο: 

www.imverias.gr  - www.eradio.gr - www.imverias.blogspot.gr 

 

Διευθυντής Προγράμματος:

π. Παύλος Παπαδόπουλος

Μέλη Ραδιοφωνικής Επιτροπής:

π. Αρσένιος Χαλδαιόπουλος

π. Λάζαρος Μουρατίδης

π. Δημήτριος Καλόγερος

π. Αντώνιος Σισμανίδης

Υπεύθυνος Τεχνικού και Διεκπεραίωσης: 

π. Αντώνιος Σισμανίδης

Υπεύθυνος Ηχολήπτης: 

κ. Άκης Σπανίδης

Διεύθυνση Γραφείων

Μητροπόλεως 30

591 32  ΒΕΡΟΙΑ

 

ώρες λειτουργίας: 8.30 πμ - 2μμ

Τηλεφωνικό κέντρο: 2331022270

φαξ; 2331025275

email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.