Εβδομαδιαίο Πρόγραμμα

ΔΕΥΤΕΡΑ

Πρωί

8:00 π.μ. Αγιολόγιο της ημέρας

8:25 π.μ. Σαν σήμερα-Καιρός-Εκκλησιαστικά Νέα

8:30 π.μ. Ψυχοφελή Ομιλία

9:30 π.μ. Αθωνική Πολιτεία

10:00 π.μ. 10 Λεπτά με τον π. Παύλο Παπαδόπουλο

10:15 π.μ. Επι του Όρους Ομιλία (π. Αρσένιος Χαλδαιόπουλος)

11:15 π.μ. Από την σοφία των Πατέρων (π. Ιερεμίας Γεωργαλής)

12:00 π.μ. Ιστορικές Αναδυθήσεις (π. Δημήτριος Καλόγερος)

1:00 μ.μ. Διατροφή και Υγεία (κ. Αθανάσιος Τόπης) (Ε)

1:30 μ.μ. Σύνδεση με τον Ρ/Σ της Εκκλησία της Ελλάδος

Απόγευμα

5:00 μ.μ. Αθωνική Πολιτεία

5:30 μ.μ. Ανάγνωση της Κλίμακος του Αγ. Ιωάννου του Σιναΐτου

6:00 μ.μ. Παράκληση των Αγίων Αρχαγγέλων

7:00 μ.μ. Αγιογραφικά Μηνύματα (π. Γρηγόριος Σοφός) (Ε)

8:00 μ.μ. Επι της Ουσίας (κ. Παύλος Κυριακίδης) (Ε)

9:00 μ.μ. Απόδειπνο

Σύνδεση με τον Ρ/Σ της Εκκλησίας της Ελλάδος

ΤΡΙΤΗ

Πρωί 

8:00 π.μ. Αγιολόγιο της ημέρας

8:25 π.μ. Σαν σήμερα-Καιρός-Εκκλησιαστικά Νέα

8:30 π.μ. Ψυχοφέλιμη Ομιλία

9:30 π.μ. Αθωνική Πολιτεία

10:00 π.μ. Μαγειρεύοντας με την Χριστίνα (πρεσβ.Χριστίνα Καφετζή)

10:15 π.μ. Ομιλία του π. Βαρνάβα Γιάγκου

11;00 μ.μ. Ερμηνεία του κατα Λουκά Ευαγγελίου (π. Νικόλαος Παπανικολάου)

12:00 π.μ. Ομιλία του Σεβ. Μητροπολίτου Λεμεσού κ. Αθανασίου 

1:00 μ.μ. Αθέτατα Περάσματα (π. Ανδρέας Κονάνος)

2:00 μ.μ. Σύνδεση με τον Ρ/Σ της Εκκλησίας της Ελλάδος

Απόγευμα

5:00 μ.μ. Λόγος Ρωμαίικος

6:00 μ.μ. Παράκληση Αγίου Λουκά του Ιατρού

8:00 μ.μ. Στα όρια (π. Διονύσιος Συρόπουλος) (Ε)
9:00 μ.μ. Απόδειπνο
Σύνδεση με τον Ρ/Σ της Εκκλησίας της Ελλάδος

ΤΕΤΑΡΤΗ

Πρωί

8:00 π.μ. Αγιολόγιο της ημέρας

8:25 π.μ. Σαν σήμερα-Καιρός-Εκκλησιαστικά Νέα

8:30 π.μ. Ψυχοφελή Ομιλία

9:30 π.μ. Αθωνική Πολιτεία

10:00 π.μ. 10 Λεπτά με τον π. Παύλο Παπαδόπουλο 

10:15 π.μ. Λόγος Αγιορειτών Πατέρων

11:00 π.μ.  Ποιμαντικοί προβληματισμοί (π. Παναγιώτης Παρηγορίδης)

12:00 π.μ. Νεανικές Αναζητήσεις (κ. Δημήτριος Λυκούδης)

1:00 μ.μ. Αθέατα Περάσματα (π. Ανδρέας Κονάνος)

2:00 μ.μ. Σύνδεση με τον Ρ/Σ της Εκκλησίας της Ελλάδος

Απόγευμα

5:00 μ.μ. Ομιλία Μητροποίτου Λεμεσού κ. Αθανασίου

6:00 μ.μ. Παράκληση Υπεραγίας Θεοτόκου

7:00 μ.μ. Εν το φωτί σου οψόμεθα φως (κ. Νόντας Σκοπετέας)

8:00 μ.μ. Επί του Όρους ομιλία (π. Αρσένιος Χαλδαιόπουλος) (Ε)

8:50 μ.μ. 10 Λεπτά με τον π. Παύλο Παπαδόπουλο (Ε)

9:00 μ.μ. Απόδειπνο

Σύνδεση με τον Ρ/Σ της Εκκλησίας της Ελλάδος

ΠΕΜΠΤΗ

Πρωί

8:00 π.μ. Αγιολόγιο της ημέρας

8:25 π.μ. Σαν σήμερα-Καιρός-Εκκλησιαστικά Νέα

8:30 π.μ. Ψυχοφελή Ομιλία

9:30 π.μ. Αθωνική Πολιτεία

10:00 π.μ. Μαγειρεύοντας με την Χριστίνα (πρεσβ.Χριστίνα Καφετζή)

10:15 π.μ. Εν το φωτί σου οψόμεθα φως (κ. Νόντας Σκοπετέας) (Ε)

11:15 π.μ. Αγιογραφικά Μηνύματα (π. Γρηγόριος Σοφός)

12:00 π.μ. Πνευματικές Αναγνώσεις (π. Πρόδρομος Γκιρτζαλιώτης)

1:00 μ.μ. Στα όρια (π. Διονύσιος Συρόπουλος)

2:00 μ.μ. Σύνδεση με τον Ρ/Σ της Εκκλησίας της Ελλάδος

Απόγευμα

5:00 μ.μ. Παράκληση Αγίου Νικολάου

6:30 μ.μ. Επί της ουσίας (κ. Παύλος Κυριακίδης)

7:30 μ.μ. Τα καθημερινά και τα αιώνια (κ. Παύλος Σαββίδης)

8:00 μ.μ. Νεανικές Αναζητήσεις (κ. Δημήτριος Λυκούδης) (Ε)

9:00 μ.μ. Απόδειπνο

Σύνδεση με τον Ρ/Σ της Εκκλησίας της Ελλάδος

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

Πρωί 

8:00 π.μ. Αγιολόγιο της ημέρας

8:25 π.μ. Σαν σήμερα-Καιρός-Εκκλησιαστικά Νέα

8:30 π.μ. Ψυχοφελή Ομιλία

9:30 π.μ. Αθωνική Πολιτεία

10:00 π.μ. 10 Λεπτά με τον π. Παύλο Παπαδόπουλο

10:15 π.μ. Αντιαιρετικός Λόγος (π. Θεόφιλος Λεμοντζής)

11:00 π.μ. Με Παρρησία (π. Αρσένιος Χαλδαιόπουλος-π. Παύλος Παπαδόπουλος)

12:00 π.μ. Πνευματικές Αναγνώσεις (π. Πρόδρομος Γκιρτζαλιώτης)

1:00 μ.μ. Ομιλία του π. Αναννία Κουστένη

2:00 μ.μ. Σύνδεση με τον Ρ/Σ της Εκκλησίας της Ελλάδος

Απόγευμα 

5:00 μ.μ. Δημοτική Παράδοση (κ. Χρήστος Τόπης)

6:00 μ.μ.  Παράκληση του Τιμίου και Ζωοποιού Σταυρού

7:30 μ.μ. Διατροφή και Υγεία (κ. Αθανάσιος Τόπης)

8:00 μ.μ. Με Παρρησία (π. Αρσένιος Χαλδαιόπουλος-π. Παύλος Παπαδόπουλος) (Ε)
9:00 μ.μ. Απόδειπνο
Σύνδεση με τον Ρ/Σ της Εκκλησίας της Ελλάδος

ΣΑΒΒΑΤΟ

10:00 π.μ. Καλημέρα Παράδοση (κ. Βασίλης Συρινιώτης)

12:00 π.μ. Σύνδεση με τον Ρ/Σ της Εκκλησίας της Ελλάδος

 

ΚΥΡΙΑΚΗ

7:30 π.μ. Απευθείας Σύνδεση Όρθρος-Θεία Λειτουργία

11:00 π.μ. Καλημέρα Παράδοση (κ. Βασίλης Συρινιώτης)

12:00 π.μ. Σύνδεση με τον Ρ/Σ της Εκκλησίας της Ελλάδος

 

 

Το πρόγραμμα μπορεί να μην ισχύσει σε περιπτώσεις απευθείας μετάδοσης λατρευτικών ή πολιτιστικών εκδηλώσεων της Μητροπόλεως

 

ΚΑΝΤΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ ΚΙ ΑΚΟΥΣΤΕ ΖΩΝΤΑΝΑ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΑΣ

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

“Ρ/Σ:ΠΑΥΛΕΙΟΣ ΛΟΓΟΣ”

Βενιζέλου 29 4ος όροφος- 59100 Βέροια 

τηλ.Ρ/Σ: 23331074504 -  φαξ: 2331062288

Ιστοσελίδες που μπορείτε να ακούτε το πρόγραμμα του Ρ/Σ όλο το 24ωρο: 

www.imverias.gr  - www.eradio.gr - www.imverias.blogspot.gr 

 

Διευθυντής Προγράμματος:

π. Παύλος Παπαδόπουλος

Μέλη Ραδιοφωνικής Επιτροπής:

π. Αρσένιος Χαλδαιόπουλος

π. Λάζαρος Μουρατίδης

π. Δημήτριος Καλόγερος

π. Αντώνιος Σισμανίδης

Υπεύθυνος Τεχνικού και Διεκπεραίωσης: 

π. Αντώνιος Σισμανίδης

Υπεύθυνος Ηχολήπτης: 

κ. Άκης Σπανίδης